Zobraz program na: apríl 2018 máj 2018
Vyberte kraj/mesto:
Sála činohry (Nová budova SND), Bratislava (nedeľa, 19.3. 18:00):

Jane Eyrová

Popis:
Divadelná adaptácia nesmrteľného románu o osudovej láske a temných tajomstvách, ktoré sa skrývajú za múrmi starého rodinného sídla. Príbeh o vzbure proti konvenciám, ktorý je aj príbehom spisovateľky Charlotte Brontëovej a jej blízkych.

Román Jane Eyrová, ktorý napísala pod pseudonymom v roku 1847, neustále nadchýna divákov v mnohých filmových, televíznych a divadelných adaptáciách. Stále nás fascinuje, ako sympatická, prirodzene pokorná a zároveň silná, sebavedomá Jane prekonáva rigidné obmedzenia viktoriánskych konvencií. V harmónii svojej vonkajšej a vnútornej krásy predstavuje svetlý protipól nielen voči dusivej šedivosti zošnurovanej spoločnosti, ktorá sa ju od detstva snaží deformovať, ale aj voči záhadnej živelnosti Rochestra ? muža, ktorého oddane miluje napriek zdanlivo neprekonateľným prekážkam.

Téma sebavedome a cieľavedome zvolenej obete ako jedinej cesty k očiste a dosiahnutiu cieľa je aj dnes, či práve dnes, prekvapujúco povznášajúca. Nová dramatizácia obsahuje aj autobiografické črty románu, a preto je na scéne prítomná autorka Charlotte a jej rodina. Fascinujúci príbeh o Jane Eyrovej tak môžeme vnímať ako proces tvorby, do ktorého sa premietajú osudy reálnych postáv, ale predovšetkým symbolická hodnota kresťanského videnia sveta, hodnota imaginácie, ktorá presahuje pominuteľnosť i tragiku pozemského života.
Réžia: Marián Amsler
Autor: Charlotte Brontë
Herci: Petra Vajdová (Jane Eyrová), Zuzana Fialová (Charlotte Brontëová), Robert Roth (Constantin Héger, Edward Rochester), Ľuboš Kostelný (St. John Rivers, vydavateľ George Smith), Jana Oľhová (Pani Millerová, Pani Reedová, Lady Ingramová), Gabriela Dzuríková (Slečna Templová, Lady Dentová), Kamila Magálová (Pani Alice Fairfaxová), Ivana Kuxová (Claire Zoë Hégerová, Pani Rochesterová, Helen Burnsová), Richard Stanke (Revernd Brönte, Pán Blocklerhurst, Plukovník Dent, Grace Poolová), Alexander Bárta (Pán Mason, Lord Dent, Kôn Mesrour), Milan Ondrík (John Reed, Patric Branwell Brontë, Pes Pilot), Dominika Kavaschová (Diana Riversová, Emily Brontëová, Amy Eshtonová), Anna Nováková (Mary Riversová, Anna Brontëová, Louisa Eshtonová), Alexandra Palatinusová (Slúžka Abbotová, Blanche Ingramová, Rosamond Oliverová)
Dramaturgia: Darina Abrahámová, Marie Špalová

Späť k programu divadiel

Odporúčame