Zobraz program na: máj 2018 jún 2018
Vyberte kraj/mesto:
Divadlo Nová Scéna, Bratislava (piatok, 10.3. 19:00):

Najstaršie remeslo

Najstaršie remeslo
Popis:
Tragikomédia pre herecké legendy.

Ako už napovedá samotný názov, renomovaná autorka, nositeľka Pulitzerovej ceny, Paula Vogel nás v tejto hre zavedie do pomerne atraktívneho prostredia amerických prostitútok. Nepôjde však, ako by sa mohlo v prvej chvíli zdať, o zručne napísaný bulvár, ktorý ťaží z prvoplánovej príťažlivosti témy. V Najstaršom remesle sa nám otvára exkluzívny pohľad do zákulisia tejto na jednej strane zatracovanej, no zároveň neustále prekvitajúcej sféry ľudského podnikania.

Päť hrdiniek, s ktorými sa stretávame na lavičke uprostred newyorského Manhattanu, má zariadenú vlastnú firmu, ktorá poskytuje služby onoho druhu. Od praktických výkonov cez účtovníctvo až po tuhý boj s konkurenciou ju udržiavajú už takmer polstoročie. Je pravda, že svoje najlepšie roky už majú dávno za sebou, ale profesionálna hrdosť, láska k svojej práci a neutešené ekonomické pomery ich nútia aj naďalej udržiavať podnik v chode.

Hra by sa žánrovo dala zaradiť ako tragikomédia. Nie je v nej núdza o mnoho komických momentov, založených najmä na kontraste medzi vekom žien a spôsobom ich živnosti, sem tam sa blysne ostrie spoločenskej kritiky a pocítime aj nostalgiu za dávnou mladosťou, či obavy z blížiaceho sa konca. To všetko je namiešané v ideálnom pomere, hra neskĺzava ani k jednoduchej paródii, ani k lacnému bolestínstvu. Je predovšetkým o ľudskom živote so všetkým, čo k nemu patrí. O dlhom živote piatich žien, ktorých poslaním bolo rozdávať lásku v jej najrozmanitejších podobách. A o svete, v ktorom ho prežili ? o tom veľkom okolo nich, aj o tom malom, ktorý je medzi nimi.
Réžia: Ľubomír Paulovič
Herci: Ida Rapaicová (Uršula), Oľga Šalagová (Uršula), Olga Zöllnerová (Edna), Zuzana Kocúriková (Edna), Eva Landlová (Mae), Libuša Trutzová (Mae), Maja Velsicová (Vera), Milka Zimková (Vera), Eva Mária Chalupová (Lillian), Ladislav Cmorej (Tanečník)

Späť k programu divadiel

Odporúčame