Zobraz program na: máj 2018 jún 2018
Vyberte kraj/mesto:
Divadlo Nová Scéna, Bratislava (štvrtok, 23.3. 19:00):

Muzikál Iago

Popis:
Geniálna klasická dráma prenesená hudbou do pálčivej súčasnosti.
A rozprávaná tak, ako to prežíva Shakespearov najslávnejší zloduch IAGO
Budete ho milovať.

Jediné, čo sa za posledných desaťtisíc rokov vyvinulo, sú technológie. Ľudské vášne - láska, nenávisť, túžba po moci, žiarlivosť - zostávajú rovnaké ako v dobe kamennej. A človek zostáva voči nim rovnako bezbranný. Či už je vyzbrojený pästným klinom alebo automatickou puškou s laserovým zameriavačom.

Vo svetovej muzikálovej histórii existuje len jeden úspešný pokus o prerozprávanie Shakespearovho Hamleta hudbou. Za projektom Hamlet, The Rock Opera, stoja český skladateľ a textár Janek Ledecký a americký režisér a dramatik Robert Johanson. Hamlet vyrazil na svoju víťaznú púť v roku 1999 v Prahe a okrem USA zbiera trofeje v Európe aj v Ázii. Počet jeho repríz sa už blíži k dvom tisícom. A počet divákov už prekročil jeden milión.
Aj to je dôvod, prečo Robertovi Johansonovi nedalo toľko práce presvedčiť Janka, aby sa spoločne pustili do muzikálového prepisu ďalšej Shakespearovej drámy, ktorá sa stala symbolom lásky, zničenej diabolskými intrigami a chorobnou žiarlivosťou súčasne.

William Shakespeare napísal drámu Othello, murín benátsky pre divadlo Globe v roku 1603. Od tej doby uzrel Othello svetlá rámp v stovkách naštudovaní a v tisíckach repríz po celom svete. Dočkal sa tiež šiestich slávnych filmových prepisov. Jediným úspešným pokusom interpretovať Othella hudbou bola zatiaľ Verdiho klasická opera z roku 1887.

Janek Ledecký a Robert Johanson prichádzajú s nečakaným a veľmi atraktívnym uchopením klasiky. Othello, Desdemona, IAGO a ich najbližší sa presúvajú zo Ženevy do pevnosti Citadel na Strednom východe. Tam, kde sa dodnes nevera trestá ukameňovaním.

Späť k programu divadiel

Odporúčame