Zobraz program na: máj 2018 jún 2018
Vyberte kraj/mesto:
Štátne divadlo - Historická budova, Košice (utorok, 14.3. 19:00):

Nikolaj A. Rimskij Korsakov: Mozart a Salieri/ Bohom milovaný

Popis:
Netradičný večer, počas ktorého zaznejú dve jednoaktové opery zdanlivo spolu nesúvisiace. Jedna romantická a zároveň súčasná autorská mladého talentovaného slovenského skladateľa Mariána Lejavu. V týchto dvoch zdanlivo nesúvisiacich hudobných jazykoch v atypicky koncipovanej dramaturgii sa režisér inscenácie Michal Spišák rozhodol poodhaliť príbeh dvoch mužov, z ktorých jeden bol mimoriadne talentovaný a ten druhý mu to závidel. Príbeh, opradený množstvom nejasností, špekulácií, mýtov a neprávd, napriek tomu však stále aktuálny, zamýšľajúci sa nad závisťou a nepochopením priemerného skladateľa Salieriho v priamej konfrontácií s géniom v osobe
W. A. Mozarta. V komornej opere Mozart a Salieri Rimskij-Korsakov stelesnil dva kontrastné umelecké princípy, ktoré nepochybne vychádzajú azda z najrozšírenejšieho mýtu v dejinách hudby, v ktorom sa traduje, že geniálny Mozart bol otrávený žiarlivým skladateľom ?druhej kategórie" Salierim. Tento historický omyl vznikol prakticky hneď po skladateľovej smrti. Svojimi výpoveďami ho dokonca priživovala aj sama Mozartova manželka Konstancia, vďaka čomu sa v povedomí verejnosti drží prakticky dodnes. Životnosť legendy totiž upevňovali aj mnohé literárne spracovania, napr. ruský básnik Alexander Sergejevič Puškin napísal už v roku 1831 komornú drámu Mozart a Salieri, v ktorej taliansky skladateľ Salieri naleje v družnom rozhovore Mozartovi do čaše vína smrtiaci jed. Známa je tiež hra Amadeus anglického dramatika Petera Shaffera z roku 1979, podľa ktorej natočil Miloš Forman ešte známejší rovnomenný film ovenčený mnohými Oscarmi.
Zaujímavosťou a hlavnou dominantou večera je iniciovanie a uvedenie pôvodnej slovenskej opery z pera mladého skladateľa Mariána Lejavu, ktorého zámerom je voľne dopovedať to, čo Puškin s Korsakovom naznačili a zároveň tento romantický mýtus definitívne vyvrátiť. Opera zachytáva posledné hodiny života W. A. Mozarta v piatich sugestívnych scénach založených na dobových prameňoch skladateľovej korešpondencie a spomienok jeho súčasníkov. Je pokusom o rekonštrukciu dramatických udalostí Mozartovej smrti, ktoré sú dodnes opradené tajomstvom a fabulované Puškinom počnúc a Schafferom končiac (nevynímajúc filmové spracovanie režisérom M. Formanom z r.1984). Divák bude mať možnosť nazrieť do udalosti posledných chvíľ geniálneho skladateľa, ktoré boli tak turbulentné, ako jeho život. Absolútne neočakávaný a rýchly koniec jeho života sa stal živnou pôdou pre dohady, konšpiračné teórie, i seriózny výskum. Mozart a jeho nedokončené Requiem sú ústrednou témou komornej opery, ktorá je kontrastom pre operu N. Rimského-Korsakova Mozart i Salieri a má ambíciu priniesť triezvy pohľad na legendami opradenú tajomnú smrť geniálneho, ?Bohom milovaného" (Gottlieb/Amadeus). Tento unikátny dramaturgický počin uvedie opera Štátneho divadla Košice pod taktovkou samotného autora ako spomienku k 260 výročiu od narodenia slávneho rakúskeho skladateľa Wolfganga Amadea Mozarta.
Réžia: Michal Spišák

Späť k programu divadiel

Odporúčame