Zobraz program na: apríl 2018 máj 2018
Vyberte kraj/mesto:
Bábkové divadlo Na rázcestí, Banská Bystrica (utorok, 7.3. 19:00):

Reality snov

Popis:
Autorkou hry je úspešná slovenská spisovateľka a spoluzakladateľka feministického kultúrneho, vzdelávacieho a publikačného projektu Aspekt - Jana Juráňová.

Téma hry Reality snov pojednáva najmä o komunikačných problémoch aj v tých najužších rodinných vzťahoch ale tiež o tom, ako nám všadeprítomné médiá neustále zasahujú do života a z nás sa stávajú reklamné postavy žijúce v bublinovom svete sna. Inscenácia je tragikomickým pohľadom do zákulisia rodinných a partnerských vzťahov, (de)formovaných silou mediálneho vplyvu a každodenných rituálov. Autorka Jana Juráňová skúma ilúzie žien o sebe a úsilie vidieť iných v celej ich nahote. Sme súčasťou mediálneho sveta, alebo sú médiá neoddeliteľnou súčasťou našich životov? Čo vidíme, keď sledujeme osudy iných? Konfrontuje sebaobraz postáv hry s realitou, ktorá býva zakaždým taká prekvapivo "tvrdá".

Na otázku, čo chcela autorka hrou odovzdať divákovi, Jana Juráňová odpovedá: "Pri tejto hre som sa pokúšala rozlúsknuť problém, ako písať o nedostatku komunikácie a o nekomunikatívnej komunikácii tak, aby sa tento nedostatok neprejavil aj pri vnímaní hry zo strany publika." A ako vidí Juráňová s odstupom vzniknutý text? "Myslím, že táto hra by sa dala charakterizovať ako konverzačka bez ostrej pointy a bonmotov, ktorá maľuje obraz o tom, ako si do úmoru vytvárame vhodný sebaobraz a ako úporne chceme vidieť iným do žalúdka."

V inscenácii Reality snov uvidí obecenstvo, okrem hostky Jany Oľhovej, stálice našej scény - Miannu Mackurovú, Ninu Müller, Máriu Šamajovú a herca Juraja Smutného. Ako hosťujúci herec, no zároveň autor scénickej hudby sa publiku predstaví Daniel Heriban!

Späť k programu divadiel

Odporúčame