Zobraz program na: jún 2018 júl 2018
Vyberte kraj/mesto:
Sála činohry (Nová budova SND), Bratislava (streda, 12.4. 19:00):

František Švantner, Roman Polák: Nevesta hôľ

Popis:
Režisér Roman Polák sa v sezóne slovenských a slovanských tém vracia k svojej obľúbenej literatúre, románu Františka Švantnera Nevesta hôľ, novou dramatizáciou (prvú inscenoval roku 1986 v DSNP Martin), odvtedy pochopiteľne poučený takmer tridsaťročnou divadelnou skúsenosťou vrátane inscenovania veľkej románovej klasiky v Činohre SND. Nie div, Švantnerov román sa zaraďuje k vrcholným dielam slovenského naturizmu, literárneho smeru, v ktorom sa slovenská literatúra dostala miestami na európske výšiny. Takýchto výkonov v histórii našej literatúry veľa nemáme.

Epický svet Švantnerovho románu je založený na protiklade prírodného a božského, prirodzenosti a etiky, na protiklade pudového a sociálneho či kultúrneho. Všetky tieto protiklady môžeme súhrnne pomenovať ako protiklad pohanského a christianizovaného, a práve tento konflikt vytvára predpoklad na románovú, ale aj javiskovú mýtizáciu témy. Švantnerov svet je predovšetkým mužský, hlavnými postavami sú totiž hájnik Libor, uhliar Tavo a krčmár Weinhold, ale v Neveste hôľ je Švantnerov mýtus spojený s témou ženy a lásky, ktorú reprezentuje záhadná a divoká Zuna. Libor sníva o Zune, miluje však skôr svoju predstavu o nej, ako ju samotnú, záhadnú, živočíšnu, nevypočítateľnú ženu, ktorá zmyselne priťahuje aj jeho sokov Tava a Weinholda, a tak sama skôr chaos a živelnosť vyvoláva, akoby svet, najmä ten mužský, okolo seba harmonizovala.

Postava Zuny ako archetyp živočíšnej ženy nemá v slovenskej literatúre obdobu. V románe je to takmer bájna postava, lebo mýtus o nej tvorí dedina, krčmár, Tavo, ba v závere novely ju mýtizuje samotný Libor, ktorý si mýtom o Zune ako o neveste hôľ iracionálne vysvetľuje nenaplnenie svojej túžby.
Réžia: Roman Polák
Herci: Daniel Heriban (Libor), Petra Vajdová (Zuna), Jozef Vajda (Tavo), Alexander Bárta (Weinhold), Milan Ondrík (Neznámy), Dušan Jamrich (Mlynár), Gabriela Dzuríková (Mlynárka), Soňa Valentová (Matka Libora), Richard Stanke (Štyri ruské kniežatá), Ľuboš Kostelný (Štyri ruské kniežatá), Ján Gallovič (Štyri ruské kniežatá), Ľubomír Paulovič (Štyri ruské kniežatá), Leopold Haverl (Bača), Božidara Turzonovová (Bačova žena), Zuzana Kocúriková (Sestra bačovej ženy), Štefan Bučko (Radca), Vladimír Obšil (Hlásnik), Dušan Tarageľ (Žandár 1), Ivan Vojtek (Žandár 2)
Dramaturgia: Daniel Majling

Späť k programu divadiel

Odporúčame