Zobraz program na: jún 2018 júl 2018
Vyberte kraj/mesto:
Sála činohry (Nová budova SND), Bratislava (streda, 26.4. 19:00):

Gustave Flaubert: Madame Bovary

Popis:
Gustave Flaubert ako vrcholný predstaviteľ a priekopník moderného svetového románu bol svojím osobným založením v podstate romantik, ktorý sa v mladosti opájal obdivom k veľkým osobnostiam romantizmu (Byron, Scott, Quinet, Chateaubriand, Musset, Hugo a i.) Navzdory svojej romantickej inklinácii sa svojou tvorbou zaslúžil o objektivitu literárneho výrazu a rozvoj kritického realizmu až k samotným hraniciam naturalizmu. Aj dnes, po viac ako stopäťdesiatich rokoch môžeme iba žasnúť nad tým, ako málo Flaubertovo dielo zostarlo.

Ema, krásna mladá dáma vychovávaná v kláštore, sa vydá za dedinského lekára Karola. Ich manželstvo však šťastné nie je. Karol nie je zlý muž. Naopak. Je dobrý, milý, dôverčivý až plachý. Nechápe však dušu svojej ženy a neuvedomuje si, že pokiaľ nenájde spôsob, ako ju urobiť šťastnou, vystavuje ju pokušeniu hľadať šťastie u niekoho iného. Nedokáže k nej preniknúť, a tak si Ema žije svoj život ako jeden veľký sen. Bovaryovci v konfrontácii so zlyhaním ďalších aktérov príbehu, v konfrontácii s prízemnou priemernosťou svojho okolia sú nepochybne dvojicou najviac hodnou našej pozornosti. V ich prípade sa totiž výstižne, hoci bolestne zosobňujú v širších súvislostiach dilemy rodinných modelov dnešnej západnej civilizácie.
Réžia: Eduard Kudláč
Herci: Táňa Pauhofová (Ema Bovary), Ľuboš Kostelný (Charles Bovary), Richard Stanke (Homais), Tomáš Maštalír (Rudolphe Boulanger), Alexander Bárta (Leon Dupuis), Robert Roth (Lheureux), Jana Oľhová (Lefrancoisová), František Kovár (Bournisien), Ivan Vojtek (Binet), Anna Javorková (Matka Bovary), Marián Geišberg (Ch. D. B. Bovary), Ivana Kuxová (Félicité), Michal Režný (Justin)
Dramaturgia: Darina Abrahámová

Späť k programu divadiel

Odporúčame